Niepodległośc
Dodane przez dorkafri dnia

Od 100 lat NASZA, WOLNA I NIEPODLEGŁA

 

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.

Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów.

Tegoroczne święto 100–lecia Niepodległości na długo pozostanie w pamięci. Wszystko za sprawą niezwykłej akademii, która odbyła się 12 listopada, a poprzedzone było wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego dokładnie o godzinie 11:11.Tym samym włączyliśmy się w ogólnopolski projekt  „Bijemy rekord dla Niepodległej”.
    12 listopada  w szkole naszej odbyła się część artystyczna, w czasie której uczniowie przedstawili dzieje uciśnionego narodu, ale także historię naszego hymnu. W trakcie uroczystości padła bardzo ważne słowa miłości do Ojczyzny, do oddania i dumy z przynależności do kraju. Choć sama akademia rozpoczęła się w sposób nieco humorystyczny , bo jak nie cieszyć się ze tego wyjątkowego dnia, to  nie zabrakło wzruszenia, refleksji i radości z powodu tej dziejowej chwili.

                                                                                                                                                                                                     A.H.

 Rozszerzona zawartość newsa